Anasayfa

* Güney Mesarya Sosyal Tesisleri

* Haberler

* İcraatlar

* Personel Giriş

* Etkinlikler

* İlanlar

* Duyurular

“Kültürel Mirası Koruma Projesi” ve “Barış Parkı”nın Çalışmaları Başladı

Bu proje neleri kapsıyor? Bu proje onaylandı ve çalşmalar da başladı.Şimdi UNDP,UNAID’in maddi desteğiyle Türkmenköy’deki Agios Charalambos Kilisesi’ni yıkık bir başka katolik kilisesini ve Lüzinyanlar döneminden kalma tarihi bir konağı restore edecek.Bu restorasyon sonucunda Türkmenköy’de iki toplumlu etkinliklerde kullanılmak üzere,”Harup Ağacı Barış Parkı”inşaasına başlandı. Bu parkta piknikler düzenlenecek,çeşitli etkinlikler yapılacak.

Türkmenköy’ün hemen yanıbaşında 200 metre çapındaki bir alanda tarihi bir kaolik kilisesi ve mezarlık,bir ortodoks kilisesi,bir Frank malikanesi,taştan bir Osmanlı sarnıcı ve kemerli su yolları ve su kanalları,eski bir okul ve çağdaş bir cami bulunmaktadır.Bu tarihi alanı kurtarmak,korumak ve gelecek nesillere taşımak hedef alınmıştır.Bu nedenle, UNDP-ACT(BM kalkınma programı Güven ve İşbirliği için Hareket) adı altında bir proje sunuldu ve proje kabul edildi.Bu proje USAID tarafından da desteklenmektedir.

Türkmenköy’de 1965 yılında taşlık bir alana dikilen binden fazla harup ağacının bulunduğu,bu alanda hem çocuklara hem de büyüklere hitap edecek bir park yapımına başlandı.

Beyarmudu Belediye başkanı İlker Edip yaptığı açıklamada şunları söyledi:”Bu proje ile birlikte beldemiz daha da güzelleşek  ve birkaç yıl içersinde çehresi değişecektir .Bu projenin hayata geçirilmesinden gayet memnunuz “dedi.